دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


تعیین جنسیت

جراحي و ترميم

ترمیم زیبایی زنان و کلیه

رایج ترین دلهره ها در دوران بارداری

بارداری نوعی تغییر در زندگی عادی است و هر تغییری می تواند دلهره آور باشد، مخصوصا اگر شناخت کافی نسبت به آن وجود نداشته باشد… اینکه حمام آب داغ، ضربه به شکم، سیگار یا موبایل هریک تا چه حد می توانند یک بارداری سالم را به خطر بیندازند، سؤالی است که شاید ذهن خیلی ها… بارداری نوعی تغییر در زندگی عادی است و هر تغییری می تواند دلهره آور باشد، مخصوصا اگر شناخت کافی نسبت به آن وجود نداشته باشد… اینکه حمام آب داغ، ضربه به شکم، سیگار یا موبایل هریک تا چه حد می توانند یک بارداری سالم را به خطر بیندازند، سؤالی است که شاید ذهن خیلی ها را در این دوران مشغول کند.

این مطلب، نگاهی می اندازد به برخی از رایج ترین این دلهره ها و می کوشد با افزایش شناخت شما نسبت به هریک از این موارد، دلهره شما را کمتر کند. حمام آب داغ سال هاست که حمام آب گرم برای شل شدن بیشتر عضلات، رفع گرفتگی های عضلانی و کوفتگی ها و نیز آرامش روانی خانم ها توصیه می شود، اما در مورد آب داغ باید محتاط بود زیرا هنوز مشخص نیست چه اثری بر گردش خون جفت یا جنین می گذارد. گاهی آب داغ باعث کاهش فشارخون مادر و ضعف و بی حالی او می شود، بنابراین بهتر است از آب داغ اجتناب کنید و همیشه از قبل دمای آب را با آرنج یا ساعدتان امتحان کنید.

ضربه به شکم این مساله بستگی به این دارد که ضربه با چه شدتی وارد شده است. به هر حال لازم است توسط پزشک یا ماما معاینه شوید. ممکن است علایم حیاتی جنین طبیعی باقی مانده باشد اما علایمی مثل خون مردگی یا کبودی روی شکم می تواند نشانه ای از سقط در آینده باشد. استرسی که به مادر وارد می شود به تنهایی می تواند رشد و سلامت جنین را در همان زمان یا در آینده مختل کند. مواد موبر رشد موها در بارداری افزایش می یابد و معمولا شایع ترین محل رشد موهای ناخواسته، زیر بغل، پایین شکم، ساق پا، روی شکم و صورت است.

بهتر است خودتان را برای این زیاد شدن موها اذیت نکنید و منتظر بمانید. در بسیاری از موارد پس از زایمان که مجددا تعادل هورمونی بدن برقرار شد، موهای زائد هم خودبه خود محو خواهند شد. مواد موبر (که ممکن است به صورت ژل، لوسیون یا اسپری باشند) با اثر بر لایه کراتینین و سست کردن آن باعث سست شدن تار مو و ریزش آن می شوند. در مورد بی خطربودن این کرم ها در بارداری بررسی های کمی انجام شده و هنوز توافق قطعی بر سر آن وجود ندارد اما رعایت چند نکته مهم است. دستورالعمل بروشور این محصولات را بخوانید.

هیچ گاه آنها را روی پوست آسیب دیده (خراشیده یا بریده شده) استفاده نکنید. حتما ابتدا محصولی که تا به حال استفاده نکرده اید را بر منطقه کوچکی از بدن آزمایش کنید تا از بروز واکنش های حساسیت جلوگیری شود. رادیوگرافی هرچه تعداد دفعات رادیوگرافی و میزان اشعه بیشتر باشد، احتمال در خطر قرار گرفتن جنین بیشتر است اما در بعضی انواع رادیوگرافی مثل عکس دندان، مقدار اشعه آنقدر زیاد نیست که سلامت جنین را تهدید کند. متخصصان توصیه می کنند بهتر است خانم های باردار از انجام رادیوگرافی های غیرضروری پرهیز کنند. فراموش نکنید روز انجام عکسبرداری حتما به تکنیسین مسوول یادآوری کنید که باردار هستید.

سونا و جکوزی اکثر پزشکان این کار را توصیه نمی کنند و اعتقاد دارند به دلیل بالا رفتن درجه حرارت بدن مادر ممکن است گردش خون جفت و جنین مختل شود. بیشترین خطر این مساله در ۱۲ هفته اول بارداری است. ضمنا هر گونه افزایش دمای بدن در این دوران باعث سرگیجه و خستگی مادر می شود و به دنبال آن جنین هم در معرض خطر قرار می گیرد. به جای این کار بهتر است در استخر شنا کنید که علاوه بر بی خطر بودن مفید هم هست. بیماری های مسری به طور کلی برای رعایت احتیاط زیاد گفته می شود که اگر کسی (نوزاد، کودک یا بزرگسال) واکسن ویروسی زنده ضعیف شده مثل سرخجه را زده است، تا یک ماه با خانم باردار به طور مداوم و مستقیم تماس نداشته باشد اما واقعیت این است که حتی در همین مقدار زیاد تماس هم هیچ موردی از ایجاد عارضه در بارداری دیده نشده است و این فقط یک توصیه حفاظتی است.

استرس بیهوده و نگرانی، مضر تر از هر چیز است و بی جهت برای ملاقات کوتاه مدت که به هر حال صورت گرفته و دیگر گذشته است، خود را نگران نکنید. رنگ مو هنوز پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد و ثابت نشده در انسان رنگ شیمیایی باعث اختلال در رشد جنین می شود. توصیه می شود رنگ کردن و با موادشیمیایی تا پایان ۳ ماهه اول انجام نشود. چون بوی این رنگ و حلال ها شما را آزار می دهد. استرس نگرانی و اضطراب در بارداری شایع است و یکی از دلایل آن تغییرهای شدید هورمون هاست. ضمنا تغییرهای اساسی که در اثر باردارشدن در زندگی روزانه و عادی یک خانم به وجود می آید خود یکی از عوامل استرس زاست.

نکته مهم این است که دوره های کوتاه مدت استرس، خطری را متوجه جنین نمی کند اما استرس مزمن می تواند خطر مسمومیت بارداری یا زایمان زودرس را افزایش دهد. از راه های موثر برای کاهش استرس، تمرین های ورزشی و آرامش بخش از جمله یوگاست. موبایل استفاده از تلفن همراه مدت زمان کوتاهی است رایج شده و فعلا نمی توان در مورد اثرهای طولانی مدت آن نظر داد. موبایل هم تقریبا به اندازه تلویزیون، مایکروفر و کامپیوتر، امواج الکترومغناطیسی از خود ساطع می کند و این امواج از نوع غیریونیزه هستند، نه یونیزان. (امواج غیریونیزه تشعش های کمتری ایجاد می کنند.)

متخصصان معتقدند با توجه به اینکه امواج غیریونیزان انتهای طیف امواج قرار می گیرند برای سلامت جنین خطرناک نیستند اما تا حد امکان دفعه های کمتری از گوشی استفاده کنید و هرگز هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید چون با این کار احتمال تصادف را بیشتر می کنید. سیگار حتی اگر روی پاکت سیگار هم مقدار نیکوتین آن کمتر درج شده باشد باز هم مقدار نیکوتینی که وارد بدن شما و نهایتا از طریق خون وارد بدن جنین می شود، آسیب زننده است. در مورد سیگارهای لایت، فرد سیگاری موقع کشیدن این سیگارها به طور ناخودآگاه پک های بیشتر و عمیق تری می زند و عملا مواد سمی بیشتری وارد بدن خود می کند. در نهایت به همان اندازه سیگارهای معمولی نیکوتین، مونواکسیدکربن و سایر مواد مضر برای سلامت جنین وارد بدن می شود، بنابراین در اولین فرصت سیگار کشیدن را کنار بگذارند!


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱
تلفن : 36242752 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جفت سرراهیصفحه اصلیفواید زایمان طبیعیمزایا و معایب سزارینویزیت آنلاینویزیت در مطببیوگرافیخدمات مطببرنامه هفتگیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیانواع رژیمکتاب هاورزش در بارداریقابل توجه خانم های بارداپیامهای کاربرانمشاهده و مطالعه مطالبرزرو نوبتسایتهای دیگر