دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


تعیین جنسیت

جراحي و ترميم

ترمیم زیبایی زنان و کلیه

روشهای جلوگیری از حاملگی

1 ـ ناتمام گذاشتن مقاربت ( روش طبیعی ) :
درست قبل از انزال پنیس از واژن خارج شود .

2 ـ کاندوم :
قبل از استفاده، از سالم بودن کاندوم مطمئن شوید ، زمان استفاده از کاندوم بعد از نعوظ و قبل از مقاربت می باشد .

3 ـ روش اندازه گیری دمای بدن :
حدود 12 تا 36 ساعت بعد از تخمک گذاری درجه حرارت پایه بدن بین 3/0 تا 5/0 درجه سانتی گراد افزایش می یابد . در این روش باید از شروع خونریزی قاعدگی تا سه روز بعد از افزایش درجه حرارت بدن از مقاربت خودداری نمود . درجه حرارت بدن بایستی صبح ها به هنگام بیدار شدن و قبل از خارج شدن از بستر انجام شود .

4 ـ IUD :
در کل برای زنان جوان که حداقل یک بچه داشته و خواهان جلوگیری طولانی مدت هستند ، IUD بهترین روش است .شایعترین عوارض IUD دسیمنوره و خونریزی میباشد که با مصرف آهن خوراکی یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی در طول مدت پریود بهبود می یابد .

5 ـ قرص های ضد بارداری :
LD : yasmin , Rakin , Dian و ...
نحوه مصرف قرص : از روز 5 خونریزی قاعدگی روزانه یک قرص تا 21 روز خورده شود سپس به مدت یک هفته قرص قطع می شود و سپس بسته بعد آغاز می شود .شایعترین مسئله مرتبط با شکست ocps ( قرص های ضد بارداری ) استفراغ و اسهال است به همین دلیل توصیه می شود در این مواقع از روش جلوگیری دیگری نیز استفاده شود .

6 ـ روش اورژانسی :
در صورت شک در هنگام نزدیکی ( احتمال پاره شدن کاندوم ، خارج شدن منی قبل از خروج پنیس از واژن و ... ) تا 72 ساعت اول بعد از نزدیکی می توان از قرص های اورژانسی استفاده کرد مثل ( لوونوژسترون )

7 ـ TL ( بستن لوله های رحمی ) :
قسمتی از لوله های رحمی گره زده شده و یا منعقد می شود . نیاز به بیهوشی عمومی دارد .

8 ـ وازکتومی :
روشی بسیار آسانتر و کم عارضه تر از TL بوده و ظرف چند دقیقه تحت بی حسی موضعی انجام میشود .

( AUB ) : خونریز غیر طبیعی رحمی در دوران باروری :
مهمترین و شایعترین آنها عبارتند از :
1 . حاملگی : شایعترین علت خونریزی غیرطبیعی رحمی است .
2 . اختلالات تیروئید : کم کاری و پرکاری تیروئید ممکن است موجب AUB و خونریزی غیر طبیعی رحمی شود . هیپوتیروئیدی بیشتر موجب منوراژی و هیپروتیروئیدی بیشتر موجب الیگومنوره یا آمنوره میشود .
3 . هیپرپلازی اندومتر : وجود مداوم استروژن بدون حضور پروژسترون ( سیکلهای بدون تخمک گذاری ) باعث رشد و هیپرپلازی آندومتر می شود که بر حسب سطوح استروژن به صورت خونریزی های نامنظم و طولانی یا دوره های آمنوره و متعاقباً خونریزی سنگین تظاهر می کند .
4 . لیومیوم رحم ( فیبروئیدها ) : حدود 20% تا 30 % زنان بالای 35 سال دچار لیومیوم رحمی هستند و اگر چه معمولاً بدون علامت است اما می توانند موجب دسمینوره ، درد لگن ، منورازی و یا سقط های مکرر شوند .
5 . پولیپ اندرمتر و سرویکس : پولیپ اندومتر غالباً منفرد بوده و شایعترین تظاهر آن AUB است . پولیپ سرویکس غالباً به صورت خونریزی بین قاعدگی یا پس از نزدیکی تظاهر می کند .

خونریزی غیر طبیعی رحمی پس از یائسگی :
هر نوع خونریزی واژینال پس از یائسگی (بدون مصرف هورمون های جنسی ) پاتولوژیک بوده است . واژینیت آتروفیک ( 30% موارد ) ، مصرف استروژن / پروژسترون ( 30% موارد ) ، پولیپ های سرویکس یا اندومتر ( 10% ) ، فیبروئیدها ( لیومیوم ) ، هیپروپلازی آندومتر ( 50% موارد ) و آدنوکارسینوم اندومتر ( 15% موارد ) شایعترین علل AUB بعد از یائسگی هستند .

فقدان قاعدگی (آمنوره) : دو نوع است
1 ـ آمنوره اولیه : عدم وقوع خونریزی قاعدگی تا سن 16 سالگی با وجود صفات ثانویه جنسی ( بزرگ شدن سینه ، در آوردن موهای زیر بغل ، پوبیس )
2 ـ آمنوره ثانویه : عدم وقوع خونریزی قاعدگی تا سه سیکل متوالی یا تا 6 ماه متوالی و بیشتر در شخصی که قبلاً دارای عادات ماهانه بوده است .

علل فیزیولوژیک آمنوره :
1 ـ نوجوانی : در 1 تا 2 سال اول بعد از اولین قاعدگی در 20% افراد فواصل بین قاعدگی ها بطور طبیعی 2 تا 12 ماه می باشد که طبیعی در نظر گرفته می شود .
2 ـ حاملگی و شیردهی : حاملگی شایعترین علت آمنوره ثانویه بوده و در تمامی افراد صرفه نظر از وضعیت تأهل بایستی قبل از تشخیص آمنوره ، رد شود .

یائسگی :
اگر چه معمولا یائسگی بین 45 تا 55 سالگی است اما ممکن است در دهه چهارم زندگی نیز بروز کند (یائسگی زودرس)
ـ شایعترین علل آمنوره اولیه : سندرم ترنر ، سندرم موزائیسم ، سندرم sewyer می باشد .
ـ شایعترین علل آمنوره ثانویه : اول حاملگی و بعد از آن افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک ( pco) می باشد .

عواملی که باعث آمنوره ثانویه می شود :
اختلاف قد به وزن و تغذیه
ورزش شدید
استرس
تومورهای مترشحه پرولاکتین
نارسایی زودرس تخمدان
هیپوتیروئیدی یا هیپرتیروئیدی تومورهای تخمدان .


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱
تلفن : 36242752 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جفت سرراهیصفحه اصلیفواید زایمان طبیعیمزایا و معایب سزارینویزیت آنلاینویزیت در مطببیوگرافیخدمات مطببرنامه هفتگیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیانواع رژیمکتاب هاورزش در بارداریقابل توجه خانم های بارداپیامهای کاربرانمشاهده و مطالعه مطالبرزرو نوبتسایتهای دیگر