دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


تعیین جنسیت

جراحي و ترميم

ترمیم زیبایی زنان و کلیه

واکسن آنفولانزا

با شروع فصل پاییز سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزريق آن مطرح مي شود. آنفولانزا بيماري است که به سرعت شيوع مي يابد و توسط سويه هاي مختلفي که هر ساله تغيير مي کنند ايجاد مي شود به همين دليل است که هر سال نياز به تزريق واکسن جديد است .

بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفولانزا ماه های مهر تا اسفند است. اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگي و آنفولانزا مشابه هم است ولي اين واکسن در مقابل سرماخوردگي از ما محافظت نمي کند. واکسن آنفولانزا دو تا سه هفته پس از تزريق بر عليه سه سويه از ويروس ها محافظت مي کند بنابراين دقيقا قبل يا بعد از واکسيناسيون احتمال درگيري با سويه هاي بيماري زا وجود دارد.

بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به این ترتیب است: بیماران دياليزي و پيوند کليه، بيماران تالاسمي ماژور، بيماران کبدي شامل :سيروز و پيوند کبد، بيماران سرطاني که تحت شيمي درماني يا راديوتراپي قرار دارند و در آخر پرسنل بهداشتي درماني.

تزریق واکسن در کسانی که سابقه واکنش الرژیک به مواد موجود در واکسن آنفولانزا را دارند مانند تخم مرغ، فرمالدهید، جنتامایسین، كساني كه در زمان مراجعه براي تزريق واكسن تب يا عفونت حاد داشته باشند، كساني كه سابقه ابتلا به سندرم گيلن باره را داشته باشند و شير خواران زير ۶ ماه ممنوع است.

واکسن های آنفولانزا در تمامی مراحل بارداری قابلیت مصرف دارند.اطلاعات عمده تری در مورد بی خطري اين دارو در سه ماهه دوم و سوم نسبت به سه ماهه اول بارداري در دسترس مي باشد. همچنين واکسن آنفولانزا را مي توان در دوران شيردهي تجويز کرد.

واکسن آنفولانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدي عميق تزريق شود.

مانند تمام فرآورده های دارویی این واکسن هم ممکن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظير سردرد، تعريق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگي، سرخي و ورم و سختي محل تزريق شود که اين عوارض معمولا طي يک تا دو روز بدون درمان برطرف مي شود.

عوارضی مانند تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری، کهیر يل راش ها و ضايعات پوستي منتشره، گرفتگي و خشونت صدا و مشکلات تنفسي مانند سختي تنفس، ضبان قلب بالا و ضعف شديد بدني با رنگ پريدگي، حساسيت شديد و فوري در افرادي که به تخم مرغ حساسيت دارند، احساس گيجي وخستگي، تورم اطراف چشم ها و لب ها، سندرم گيلن باره با علائم فلج بالا رونده ناشي از گرفتاري اعصاب محيطي، شوک انافيلاکتيک، اين عوارض از واكسن انفولانزا جدي است و بلافاصله بايد به پزشك مراجعه كرد.

همه افراد به ویژه افراد بالای ۶۵ سال و کودکان ۳ تا ۱۲ سال واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. همچنین افرادی که بیماري‎هايي نظير پرفشاري خون، ديابت، مشکلات ريوي و كبدي، نارسايي كليوي و كم‎خوني دارند و همهي كساني كه به نوعي با داروهاي تضعيف كننده سيستم ايمني سروكار دارند بهتر است اين واكسن را تزريق كنند.

تزریق این واکسن در کودکان زیر ۳۶ ماه به میزان ۲ دوز به فاصله ۴۵ روز، تزریق میشود که هر دوز مصرفي براي اين کودکان، نصف دوز بزرگسالان است. همچنين براي كودكان ۳۶ ماه تا ۱۲ سال كه براي نخستين بار اين واكسن

را تزریق می‎کنند، طی دو مرحله و با دوز کامل تزریق میشود اما برای افراد بالاي ۱۲ سال فقط يک بار تزريق مي‎گردد.

بسیاری از افراد جامعه نیازی به مصرف واکسن آنفلوآنزا ندارند مصرف این واکسن در اطفال و افرادی است که نقص ايمني داشته و يا افراد مسني که بيماريهاي زمينهاي مانند آسم دارند همچنين بيماران سرطاني نيز ميتوانند جهت افزايش ايمني بدن در برابر سرماخوردگي از اين واکسن استفاده کنند.

در شرایطی قرار داریم که با محدودیتهای ارزی مواجهايم و ميزان عرضه و تقاضاي واکسن آنفلوآنزا با يکديگر همخواني ندارد و اين در حالي است که اغلب متقاضيان اصلا نيازي به استفاده از اين دارو ندارند.

عمدتا پس از فصل سرما کسی تمایل به مصرف واکسن آنفلوآنزا ندارد مگر افرادی که به جاهای پر ریسک مانند حج میروند.


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱
تلفن : 36242752 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جفت سرراهیصفحه اصلیفواید زایمان طبیعیمزایا و معایب سزارینویزیت آنلاینویزیت در مطببیوگرافیخدمات مطببرنامه هفتگیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیانواع رژیمکتاب هاورزش در بارداریقابل توجه خانم های بارداپیامهای کاربرانمشاهده و مطالعه مطالبرزرو نوبتسایتهای دیگر