دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


تعیین جنسیت

جراحي و ترميم

ترمیم زیبایی زنان و کلیه

واکسن گاردسیل

🔸#واکسن_گاردسیل
انجام واکسیناسیون یک روش ایمن و مقرون به صرفه برای مقابله با بسیاری بیماری هاست . هدف اصلی از تزریق واکسن گارداسیل افزایش آمادگی بدن برای مقابله با دسته ای از سرطان هاست که در اثر عفونت HPV به وجود می آیند.زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های STI هستند که از طریق برقراری روابط جنسی منتقل می شوند. اما فقط عفونت و ابتلا به زگیل های تناسلی نیست. به دنبال زگیل های تناسلی سرطان هم به وجود می آید. سرطان دهانه ی رحم یکی از کشنده ترین و شایع ترین انواع سرطان در بین زنان شناخته شده است و سالیانه عده ی زیادی را به کام مرگ می کشاند یکی از سرطان هایی است که در اثر ویروس HPV ایجاد می شود. در مقابل چنین واقعیت تلخی یک خبر خوب وجود دارد و آن این است که از تیپ های خطرناک این ویروس که عامل برخی سرطان ها از جمله سرطان سرویکس هستند به وسیله ی واکسنی به نام گارداسیل پیشگیری کرد.

🔸موارد مصرف واکسن گارداسیل

عامل اصلی زگیل های تناسلی نوعی ویروس DNA دار با نام HPV است. این ویروس بیش از ۱۰۰ تیپ مختلف از نوع کم خطر و پرخطر دارد. تیپ های کم خطر فقط زگیل تناسلی را به وجود می آورند . زائده هایی گوشتی شکل و سفت که در اطراف اندام های تناسلی و مقعد به وجود می آیند. اما مشکل اصلی را تیپ های پرخطر این ویروس ایجاد می کنند. این تیپ ها علاوه بر ایجاد زگیل های تناسلی با نوع خاصی از سرطان ها در ارتباط هستند و به عنوان عامل زمینه ساز و اصلی این گونه سرطان ها شناخته شده اند. سرطان هایی از جمله : سرطان دهانه ی رحم، سرطان مقعد، سرطان واژن و سرطان آلت تناسلی مردان و همچنین سرطان دهان و سرطان حنجره .واکسن زگیل تناسلی برای پیشگیری از تیپ های مشخصی از این ویروس کاربرد دارد ( تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸ ) و با تزریق آن می توان از ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان هایی که به دنبال آن می آید جلوگیری نمود.

🔸تاثیر واکسن گارداسیل بر روی زگیل تناسلی یا HPV

بنا بر گزارشات و تاییدیه های اداره ی مواد غذایی و دارویی ایالت متحده ی آمریکا ،واکسن گارداسیل می تواند با ۴ تیپ مشخص و پرخطر ویروس HPV مقابله کند. این تیپ ها هم در به وجود آمدن زگیل های تناسلی دخیل هستند و هم می توانند زمینه ساز ایجاد سلول های سرطانی در نقاط خاصی از بدن باشند.لازم به ذکر است که تزریق این واکسن در درمان زگیل تناسلی موجود در بدن نقشی ندارد ولی می تواند از ابتلا به سایر تیپ های این ویروس جلوگیری کند. واکسن گارداسیل می تواند از حدود ۹۰ درصد از زگیل های تناسلی پیشگیری کند.

🔸 نقش واکسن گارداسیل در پیشگیری از انتقال ویروس HPV

ویروس HPV به شدت مسری است و در اولین تماس جنسی با فرد آلوده می تواند منتقل شود. بدین ترتیب شریک جنسی فردی که به ویروس HPV مبتلاست همیشه در معرض خطر است. الگوهای روابط جنسی میان جوانان امروزی نشان می دهد که سن آغاز فعالیت های جنسی به شدت پایین آمده و به مرز ۱۳ سال رسیده است. به علت عدم آگاهی های کافی در این زمینه و عدم مراقبت های لازم حین رابطه ی جنسی ، نرخ شیوع گسترده ی زگیل های تناسلی در افراد نوجوان و جوان بسیار نگران کننده است. قطعا تزریق واکسن گارداسیل می تواند در پیشگیری از انتقال ویروس HPV بسیار موثر باشد.

🔸تاثیر واکسن گارداسیل برای افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند:

اگر شخصی به زگیل تناسلی مبتلا شده است تزریق واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی او تاثیری نخواهد داشت و به هیچ وجه نمی تواند در درمان زگیل های تناسلی او موثر باشد اما از آنجایی که ۱۰۰ ها تیپ مختلف از ویروس HPV شناخته شده است می تواند از ابتلا به سایر انواع پرخطر این ویروس جلوگیری نماید.

🔸استفاده از واکسن در مردان

تزریق واکسن گارداسیل در مردان بهتر است که قبل از سن آغاز فعالیت های جنسی شروع شود. بهترین سنی که برای تزریق واکسن زگیل تناسلی در مردان توصیه شده است سنین ۹ الی ۲۱ سال است. همچنین مردانی که به همجنسبازی گرایش دارند یا به بیماری های مربوط به ضعف سیستم ایمنی بدن مانند ایدز مبتلا شده اند حتما باید واکسن گارداسیل را دریافت کنند.

🔸بهترین زمان استفاده از واکسن گارداسیل برای خانم ها چه زمانی است؟

قطعا بهترین زمان ممکن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی در خانم ها قبل از سنین آغاز روابط و فعالیت های جنسی آنها است. بهترین سنین برای تزریق واکسن گارداسیل در زنان سال های ۹ الی ۲۶ زندگی آنها می باشد که فعالیت های جنسی آنها در حال شروع است. در رابطه با سنین بالای ۲۶ سال باید گفت که تزریق واکسن برای این دسته از زنان مصونیت های بسیار محدود تری ایجاد می کند و در عمل نتیجه بخش و راضی کننده نخواهد بود.

دکتر نرگس علیان
متخصص وجراح زنان ,زايمان,نازايي هيسترسكوپي,لاپاراسكوپي وليزردرماني
آدرس:اصفهان،خیابان توحید،چهارراه پلیس،مجتمع ماکان۳ 03136242752, www.dralian.ir

🔸عوارض واکسن گاردسیل
عوارض طبیعی است که به دنبال تزریق واکسن زگیل تناسلی به وجود بیایند:

درد، قرمزی یا تورم بازو در محل تزریق واکسن زگیل تناسلی
تب
سردرد
حالت تهوع
احساس ضعف و خستگی
سرگیجه
درد عضلانی یا مفصلی
واکنش های آلرژیک شدید
خارش
غش
🔸چه کسانی نباید از واکسن گارداسیل استفاده کنند؟
واکسن گارداسیل برای دسته ای از افراد ممنوعیت تزریق دارد.

زنان شیرده
زنان باردار
افراد دارای ضعف سیستم ایمنی بدن

دکتر نرگس علیان
متخصص وجراح زنان ,زايمان,نازايي هيسترسكوپي,لاپاراسكوپي وليزردرماني
آدرس:اصفهان،خیابان توحید،چهارراه پلیس،مجتمع ماکان۳ 03136242752,
http://instagram.com/dr.narges.alian


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱
تلفن : 36242752 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مزایا و معایب سزارینویزیت آنلاینویزیت در مطبجفت سرراهیصفحه اصلیفواید زایمان طبیعیبیوگرافیخدمات مطببرنامه هفتگیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیانواع رژیمکتاب هاورزش در بارداریقابل توجه خانم های بارداپیامهای کاربرانمشاهده و مطالعه مطالبرزرو نوبتسایتهای دیگر