دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


تعیین جنسیت

جراحي و ترميم

ترمیم زیبایی زنان و کلیه

چهارنوع سرطان شایع در زنان

سرطان سینه ، سرطان دهانه رحم ، سرطان پوست و سرطان کولورکتال از سرطان های شایع در زنان هستند. زنان بیشتر از مردان برای اطمینان از عدم ابتلا به بیماری، به پزشک مراجعه می کنند. اما همه زنان هم اینطور نیستند. بسیاری از زنان ، علائم سرطان را نادیده می گیرند ، چون فکر می کنند سرطان مخصوص افراد پیر است، در حالی که امروزه بسیاری از سرطان ها در بین افراد جوان دیده می شود. بعضی ها هم فکر می کنند سرطان درمانی ندارد ، لذا به پزشک مراجعه نمی کنند. در حالی که اگر سرطان را زود تشخیص دهیم ، در درمان نیز موفق تر خواهیم بود. در این مطلب ، 4 نوع سرطان شایع در زنان و آزمایش های لازم برای هر یک از آنها را بیان کرده ایم.

1- سرطان سینه :
تشخیص زود هنگام سرطان سینه ، شانس زنده بودن فرد را زیاد می کند. سرطان های کوچک سینه ، به گره های لنفاوی و ریه ها و مغز کمتر پخش می شوند. اگر شما 20 تا 30 سال دارید و عوامل خطر سرطان سینه را ندارید ، بهتر است هر سه سال یک بار برای معاینه سینه به نزد پزشک بروید تشخیص سرطان سینه برای پیشگیری از سرطان سینه، زنان 50 تا 74 ساله ، باید هر دو سال یک بار ماموگرافی سینه را انجام دهند. روش ماموگرافی می تواند 3 سال قبل از بروز علائم سرطان ، وجود توده را در سینه نشان دهد. اما ماموگرافی به طور کامل جلوی ابتلا به سرطان سینه را نمی گیرد.

2- سرطان دهانه :
رحم دهانه رحم قسمتی از رحم می باشد که تا واژن ادامه دارد. آزمایش پاپ اسمیر می تواند سلول های پیش سرطانی را در گردن رحم پیدا کند و قبل از آنکه به سرطان تبدیل شوند، آنها را از بین برد. تشخیص سرطان دهانه رحم پزشک برای تشخیص سرطان دهانه رحم، از آزمایش پاپ اسمیر استفاده می کند. در پاپ اسمیر، پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برمی دارد. برای تشخیص سلول های پیش سرطانی و سلول های سرطانی، این نمونه به آزمایشگاه برده می شود. این آزمایش در سن 21 سالگی شروع می شود. برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم ، انجام این آزمایش مهم می باشد.

3- سرطان پوست :
خطرناک ترین نوع سرطان پوست ، ملانوم نام دارد. ملانوم بر سلول های تولیدکننده رنگ ( رنگدانه ) در پوست اثر دارد. برخی افراد ، به صورت ژنتیکی استعداد ابتلا به این سرطان را دارند. تماس مستقیم با نور خورشید برای مدت زمان طولانی و سوختگی پوست ، ابتلا به ملانوم را زیاد می کند. تشخیص سرطان پوست انجمن سرطان شناسی و انجمن پوست آمریکا توصیه می کند راه های تشخیص سرطان پوست مثل بررسی تغییرات خال های پوستی از نظر اندازه، رنگ و شکل، هر چند مدت یک بار توسط پزشک متخصص انجام شود.

4- سرطان کولورکتال :
سرطان کولورکتال شامل سرطان روده بزرگ و مقعد است. بیشترین علت سرطان روده بزرگ ، پولیپ های روده بزرگ می باشند که در سطح داخلی روده بزرگ رشد می کنند. بعد از آنکه سرطان رشد کرد ، به سایر نقاط بدن انتشار می یابد. راه جلوگیری از سرطان روده بزرگ عبارت است از برداشتن پولیپ های روده بزرگ قبل از آنکه سرطانی شوند. تشخیص سرطان کولورکتال آزمایش کولونوسکوپی برای تشخیص سرطان کولورکتال مفید است. در کولونوسکوپی ، پزشک تمام روده بزرگ را با یک لوله قابل انعطاف و دوربین آن می بیند. اغلب پولیپ های روده با این آزمایش برداشته می شوند. با روش سیگموئیدوسکوپی فقط قسمت پایین روده بزرگ را می توان بررسی کرد. اگر شما در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید، در سن 50 سالگی باید آزمایش کولونوسکوپی را انجام دهید.


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱
تلفن : 36242752 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیخدمات مطبمطالب و مقالاتورزش در بارداریکتاب هاانواع رژیمبرنامه هفتگیرزرو نوبتسوالات پزشکیپیامهای کاربرانقابل توجه خانم های بارداسایتهای دیگرمشاهده و مطالعه مطالب